Czy wiesz, jak dobrać odpowiednie wiertło do określonego rodzaju materiału?

Wiertła przeznaczone do betonu nierzadko muszą się sprawdzać ekstremalnie trudnych warunkach, gdyż beton to jeden z najtwardszych materiałów budowlanych. Precyzja i tempo wiercenia zależą nie tylko od parametrów samego elektronarzędzia, ale również od rodzaju wiertła, które musi być dobrane specjalnie do materiału.

Rodzaj wiertła dobieramy zawsze do typu uchwytu wiertarskiego w elektronarzędziu. W przypadku wiertarek udarowych będą to modele ze standardowym uchwytem walcowym. Młotowiertarki i młoty pneumatyczne wyposażone są najczęściej w systemy mocowania SDS-PLUS lud SDS-MAX i wymagają specjalistycznego osprzętu.

Wiertła do betonu, w zależności od rodzaju, mają inne możliwości, różne tempo pracy i są kompatybilne z innymi urządzeniami. Dlatego też każde wiertło dobiera się do konkretnego elektronarzędzia. Do obróbki betonu stosuje się wiertła widiowe, udarowe oraz diamentowe. Wiertła do betonu mają średnicę 3-32 mm lub też większą. Ich długość może sięgać nawet 50 cm.

Wiertła widiowe do betonu

To najpopularniejsze wiertła do betonu. Wykonuje się je ze stali narzędziowej lub stali z domieszką tytanu czy kobaltu, których część robocza pokryta jest węglikiem spiekanym, potocznie nazywanym widią. Wiertła widiowe do betonu mają masywna głowicę i spiralę z pojedynczym rowkiem. Wiertła widiowe najczęściej wykorzystuje się w prostych pracach montażowych.

Wiertła udarowe

Wiertło udarowe stosuje się do pracy z wiertarkami udarowymi. Wyposażone są w głowicę powlekaną węglikiem spiekanym.

Wiertła diamentowe

Głowica tych wierteł wykonana jest z diamentu. Występują w formie wierteł klasycznych - służą do wykonywania małych otworów, natomiast wiertła diamentowe koronowe stosuje się do otworów o dużych średnicach.

Jakie wiertło do betonu zbrojonego?

Beton zbrojony to szczególnie trudny materiał. Wiertła do betonu zbrojonego są zaawansowane technologicznie i wyjątkowo wytrzymałe - nie powinno nic się z nimi stać, nawet gdy trafią na zbrojenie. Renomowani producenci oferują wiertła SDS do betonu z wysokiej jakości stali, hartowane i ręcznie szlifowane. Oferowane są też bardzo wytrzymałe wiertła tytanowo-węglowe. Wiertła do betonu zbrojonego mają specjalny kształt. Ważna przy wierceniu jest zwłaszcza geometria ostrza.

Głowica wiercąca ma wielokrotnie szlifowane diamentowo ostrza boczne oraz ostrze centrujące z węglików spiekanych, które w trakcie wiercenia nie tępią się. Takie kilkuostrzowe wiertła nie powinny się blokować, gdy trafią w betonie na zbrojenie. Rzadziej też się łamią. Ważna jest też sama konstrukcja wierteł do betonu - zoptymalizowana pod kątem drgań i rozkładu siły, ale także, która podczas wiercenia lepiej odprowadza pył, co wpływa na szybkość wiercenia i trwałość samego wiertła. Pył wprowadzany jest bezpośrednio do spirali, co zapobiega zatykaniu się dna wierconego otworu. Bardzo ważne jest regularne ostrzenie wierteł do betonu. Wydłuża to ich przydatność, wpływa na efektywność pracy. Nie jest to łatwa czynność i wymaga specjalistycznego urządzenia do ostrzenia, więc lepiej powierzyć to serwisowi. Przy ostrzeniu wierteł ważne jest bowiem precyzyjne odtworzenie stępionych krawędzi.

Poznaj GRÖNE

Ponad 300 miejsc dystrybucji

Znajdź dystrybutora